فیزیک تک – اسرائیل یک میلیون فلسطینی را بازداشت کرده‌است
نویسنده : ، موضوعات : فیزیکی ، 5 ماه پیش ارسال شده

 

هیئت امور اسرا و آزادگان فلسطین در گزارشی اعلام کرد که در آستانه روز اسیر فلسطین (مصادف با ۱۷ آوریل)، ۶۵۰۰ اسیر فلسطینی در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های رژیم صهیونیستی به حبس کشیده شده‌اند.

تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ حمل ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۹

اسرائیل یک میلیون فلسطینی را بازداشت کرده‌است

به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، در این گزارش آمده‌است که محمود بکر حجازی، اولین اسیر فلسطینی در زندان رژیم صهیونیستی بود که در ۱۸ ژانویه ۱۹۶۵ به اسارت درآمد؛ بنابراین، او اولین اسیر فلسطینی از زمان آغاز انقلاب معاصر فلسطین در سال ۱۹۶۵ است.
در حالیکه حجازی محکوم به اعدام بود، در نهایت در ۲۸ ژانویه ۱۹۷۱ طی عملیات تبادل اسرا بین دولت رژیم صهیونیستی و جنبش فتح آزاد شد.
همچنین فاطمه برناوی اولین اسیر زن فلسطینی در تاریخ انقلاب معاصر فلسطین است. او ۱۴ اکتبر ۱۹۶۷ به اتهام بمب‌گذاری در سینما «صهیون» در قدس اسیر و به حبس ابد محکوم شد.
هیئت امور اسرا و آزادگان فلسطین در گزارش خود ذکر کرده‌است که از آغاز اشغال فلسطین در سال ۱۹۴۸ تاکنون حدود یک میلیون مورد بازداشت فلسطینیان توسط نظامیان رژیم صهیونیستی ثبت شده‌است که تمامی قشرها جامعه فلسطین اعم از زن و مرد و کودک و کهنسال و مبارز و رهبر و دیگر قشرها را شامل شده‌است.
بر پایه این گزارش، از سال ۱۹۶۷ تاکنون ۲۱۵ اسیر فلسطینی در بند اسارت رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده و صدها نفر دیگر پس از آزادی به شهادت رسیده‌اند که آخرین مورد آن اسیر یاسین سرادیح (۳۳ ساله) از اریحا بود که در نتیجه شکنجه و ضرب و شتم حین بازداشت و اصابت مستقیم گلوله به وی در تاریخ ۲۲ فوریه سال جاری به شهادت رسید.
در میان مجموع اسرای شهید ۷۲ نفر به خاطر شکنجه به دست بازرسان و بازپرسان صهیونیست در مراکز بازجویی به شهادت رسیده و ۶۱ نفر هم به خاطر سهل انگار سازمان زندان‌های صهیونیستی و عدم ارائه درمان و خدمات مناسب پزشکی به اسرا به شهادت رسیده و هفت اسیر هم به سبب سرکوب و تیراندازی مستقیم سربازان و نگهبانان صیهونیست در داخل زندان و ۷۷ اسیر هم بلافاصله پس از بازداشت به شیوه‌ای عمدی ترور و شهید شده‌اند.
در فاصله زمانی ۱۷/۴/۲۰۱۷ تا ۱/۴/۲۰۱۸ یک دختر و پنج مرد فلسطینی پس از اسارت به شهادت رسیده‌اند.

اسرای قدیمی

در میان اسرای فلسطینی، ۴۸ نفر بیش از ۲۰ سال در بند اسارت بوده‌اند که این گروه از اسرا، به اسم قدیمی‌ترین اسرا شناخته می‌شوند و ۲۹ نفر از آنان از قبل از سال ۱۹۹۳ اسیر هستند که این افراد قرار بود مارس ۲۰۱۴ در چارچوب گروه چهارم از اسرای فلسطینی آزاد شوند اما رژیم صهیونیستی در نهایت به تعهدات خود عمل نکرد و از آزاد کردن آنان خودداری کرد و به سبب آن مذاکرات سازش بین این رژیم و تشکیلات خودگردان فلسطین نیز به بن‌بست رسید. از مدت اسارت ۲۵ نفر از آنان بیش از ۲۵ سال می‌گذرد که به آنها ژنرال‌های صبر گفته می‌شود و ۱۲ اسیر بیش از ۳۰ سال است که اسیر بوده و آنها نماد و رمز اسرا هستند. قدیمی‌ترین آنان اسیر کریم و ماهر یونس هستند که بیش از ۳۵ سال است در اسارتند.

از مجموع ۶۵۰۰ اسیر فلسطینی، ۳۵۰ نفر کودک و نوجوان، ۶۲ نفر زن و دختر، شش نفر نماینده، ۵۰۰ نفر تحت بازداشت موقت و ۱۵۰۰ نفر بیمار هستند.

هیئت مذکور اشاره کرد که تمامی کسانی که حتی برای یکبار تجربه اسارت در زندان‌های رژیم صهیونیستی را داشته‌اند، بدون به نوعی مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

تاکنون ۳۵۰ فلسطینی هم به خاطر فعالیت در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک بازداشت شده‌اند.

علاوه بر این، ۳۰۰ مورد حکم حبس خانگی در حق فلسطینیان صادر شده‌است و ده‌ها نفر به ویژه از ساکنان قدس تبعید و از این شهر اخراج شده‌اند.

از سوی دیگر، ۲۷٫۷ درصد از اسرای فلسطینی (۱۸۰۰ نفر) بیمار هستند که در میان آنان حدود ۷۰۰ نفر نیازمند درمان فوری و شماری از آنان به بیماری مهلک سرطان مبتلا هستند.

 

 

تمامی حقوق مطالب برای وبسایت فیزیک تک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
تمامی حقوق مطالب برای وبسایت قدرت گرفته از : بک لینکس